لوله آتشخوار و کاربرد آن

لوله آتشخوار همانطور که از نامش نیز پیداست به لوله های با توانایی تحمل حرارت و فشار بالا گفته میشود که از آلیاژ های خاصی برای ساخت آن ها استفاده میشود به همین منظور از این لوله ها برای عبور مایعات و گازهای حرارت بالا استفاده میشود که این لوله ها میتوانند حرارت 450 درجه را نیز تحمل کنند.

جنس لوله های آتشخوار

معمولا لوله‌های آتشخوار در کارهای صنعتی استفاده بسیاری دارند و به دلیل اینکه باید بتوانند دمای بسیار بالایی را تحمل کنند به همین خاطر در ساخت آن ها از آلیاژ عنصر کربن و منگنز استفاده میشود تا مقاومت بسیار بالایی در تحمل حرارت داشته باشند به طور دقیق تر این لوله ها 17/0 تا 19/0 درصد کربن را در ساختار خود دارند که باعث سخت تر شدن فولاد میشود همچنین از 55/0 تا 8/0 درصد منگنز نیز در آن ها استفاده میشود.

در صنعت برای اینکه ما بتوانیم آهن معمولی را به فولادی با ویژگی‌های خاص و مدنظر خودمان تبدیلش کنیم باید در ساختارش تفاوتی را ایجاد کنیم و این تفاوت وابسته به ساختار شیمیایی مواد ترکیب شونده با آهن است که با تست و آزمایش در نهایت به ترکیبی از اهن و کربن میرسیم که هم از سختی بالایی برخوردار باشد و هم شکل پذیری خوبی داشته و هم عایق گرما باشد.

کاربرد لوله آتشخوار

خب تا حالا که با لوله آتشخوار و ساختار آن به خوبی آشنا شدید میخوایم ببینیم اصلا از این لوله ها در کجاها استفاده میشه؟!

معمولا این لوله ها بیشتر در ساخت دیگ‌های بخار یا همان بویلرهای صنعتی و سیستم‌های مبدل حرارتی مورد استفاده قرار میگیرند زیرا در این قسمت ها باید از لوله هایی استفاده شود که لوله ها توانایی تحمل فشار و حرارت بالا را داشته باشند که ما از لوله های آتشخوار استفاده میکنیم.
همچنین از این لوله ها در ساخت دیگ‌های بخار، دیگ‌های روغن، صنابع لبنیات‌سازی، مبدل‌های حرارتی و به طور کلی هر جا که فشار و حرارت بالا همزمان مورد نیاز باشد، استفاده می‌شود.

این لوله ها به قدری در برابر حرارت مقاوم هستند که اگر شما به هر دلیلی برای اتصال این لوله ها بخواهید از جوشکاری استفاده کنید باید به مدت بیست دقیقه بعد از جوشکاری محل را در حرارت بالای 600 درجه قرار دهید.

امروزه در بازار لوله های بی کیفیت بسیاری وجود دارند بنابراین باید مراقب باشید و سعی کنید تا از لوله هایی که از وزن مناسب و بالایی برخوردار هستند و کیفیت ساخت بالایی دارند استفاده کنید.

امیدوارم از این آموزش هم خوشتان آمده باشد خدانگهدار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان