این صفحه فعالیت ندارد

هر آنچه که درباره دستگاه چاپ سیلک و چاپ سیلک میخواهید بدانید سعی کردیم در این مقاله به صورت کامل توضیح دهیم .

چاپ سیلک - خرید قیمت دستگاه چاپ سیلک | کیفیت عالی | هایپر صنعت هیراد

دستگاه چاپ سیلک

در دنیای امروزی روش های متعددی برای ایجاد چاپ و نقش و نگار و نوشته دلخواه کشف شده است . در این مقاله میخواهیم به یکی دیگر از روش های چاپ اشاره بکنیم . چاپ سیلک به تکنیکی گفته میشود که بدین شکل است تور ابریشم را بروی قالب یا چهار چوب بهم چسبیده یا فلز قرار میدهند و با ماده ژلاتین مانند که خیلی حساس به نور است آغشته میکنند و بعد از بازتاباندن نور به آن میشویند . بدین گونه عمل چاپ انجام میشود .

چاپ سیلک به سرمایه خیلی پایینی نیاز دارد و از نظر اقتصادی هم خوب است به همین دلیل به راحتی میتوانید با سرمایه اندکی کارگاه چاپ سیلک را راه اندازی نمایید . به عبارت دیگر  : چاپ سیلک که اصطلاحا به آن سیلک اسکرین و Screen Printing گفته می شود می توان به عنوان یکی از روش های چاپ تصاویر برروی سطوح اشاره کرد.

فرایند این شیوه چاپ سیلک با ایجاد قالب از طرح اولیه صورت می گیرد. تفاوتیکه این روش با روش چاپ افست دارد در جنس و معمولا از پارچه استفاده میکنند و وجود سوراخ های خیلی ریز موجود  برروی قالب ها دانست پس از ایجاد این روزنه ها روی پارچه، قالب ایجاد شده را با نام توری یا شابلون خطاب میکنند.

چاپ - خرید قیمت دستگاه چاپ سیلک | کیفیت عالی | هایپر صنعت هیراد

چاپ سیلک انواع مختلفی دارد که شامل موارد زیر میشود :

  • چاپ معمولی
  • چاپ با لاک حساس برجسته آبی
  • چاپ ترام
  • چاپ پلاستی زول

کاربرد این نوع چاپ 

دامنه کاربرد و استفاده از این شیوه از چاپ از ساده ترین شکل ممکنش که به عنوان چاپ صنعتی بکار می رود تا پیچیده ترین و پیشرفته ترین مرحله آن که به خلق آثار هنری می آید گسترده است.

از تصویر روی شیشه‌های شیر پاستوریزه، آب معدنی و نوشابه‌های متداول، انواع مواد مانند پارچه و چینی و سرامیک و فلز و تابلوهای راهنمایی و رانندگی و تابلوهای اسامی خیابان‌ها و پلاک منازل، حروف روی دستگاه‌های صوتی و انواع لوازم و وسایل زندگی گرفته تا برخی از پوسترهای تبلیغاتی و کارهای هنری و غیره تصویر چاپ کرد.

نحوه کار دستگاه چاپ سیلک 

از سیلک برای چاپ کردن تصویر استفاده میکنند و از پارچه با توری با سوراخ های خیلی ریز استفاده می شود که در اخر تصویر مورد نظر برروی این توری منعکس میگردد، و هر بخشی از تصویر که باید بدون رنگ باشد، با یک نوع ماده ای مسدود کننده مانند موم میپوشانند. کارگر دستگاه مرکب چاپ یا رنگ را با فشار کاردک یا غلتک به سطح چاپ شونده منتقل می کند. رنگ یا مرکب به جاهایی که مسدود نشده اند منتقل و تصویر روی آن ایجاد میشود .

چاپ سیلک در کجاها استفاده میشود :

روی نایلکس و نایلون – روی نوار های سی دی و  دی وی دی – دفتر تلفن – سر رسید – تقویم دیواری – روی چرم  – روی مقوا – آینه و شیشه – کیف و کفش – جعبه شیرینی – جعبه کفش – تابلو های صنعتی  – تابلو های اطلاع رسانی  – تبلیغاتی مثل ساعت و خودکار – پارچه و البسه

معایب دستگاه چاپ سیلک 

در مقابل این همه کارایی معایبی هم برای چاپ سیلک است که میتوان به سرعت پایین و چاپ تک رنگ اشاره کرد .

بعد از نور دادن و در زمان شستن دارو، گاهی اوقات دارو بیش از اندازه پاک میشود که این امر ممکن است به خاطر نوردهی کم، فاصله زیاد لامپ و طرح و یا عدم ترکیب صحیح دارو که باید پاک شود خوب پاک نمیشود . مشکل این نوردهی زیاد، فاصله کم میان لامپ با طرح و ترکیب زیاد داروها است .

چاپ سیلک روی پارچه

یکی از روش ها مهم و متداول برای انداختن تصویر و نقش های مختلف برروی لباس ها چاپ اسکرین است که در آن نیز ماننده قبل سوراخ های بسیار کوچک و ریز استفاده میشود.

قاب توری، شابلون یا کلیشه هم میگویند که در درون یک جعبه ثابت و تصویر مورد نظر روی این توری چاپ میشود . هر کجا از تصویر که باید رنگی نداشته باشد یا به خود رنگی را نگیرد توسط ماده ای مسدود کننده مانند موم میپوشانند. مرکب یا رنگ را مثل قبل با یک غلطک یا کاردک با فشار زیاد به سطح چاپ شونده انتقال میدهند. که این رنگ فقط از بخش هایی که مسدود یا انسداد صورت نگرفته است عبور میکند و تصویر ان برروی پراچه چاپ میشود . شما میتوانید روی هر نوع پراچه و لباس تصویر چاپ بکنید به وسیله دستگاه چاپ سیلک .

برای چاپ سیلک بر روی پارچه سه شیوه مختلف وجود دارد:

روش اول  : در روش اول میتوانید شابلون را تهیه و طرح دلخواه خود را روی کاغذ طراحی کنید، سپس با درج این طرح شابلونی برروی پارچه، شابلون را روی آن قرار دهید و هر تصویری را که میخواهید برروی لباس طراحی بکنید بکشید .

روش دوم : در این روش میتوانید لاک های مخصوص چاپ روی پارچه را خریداری نمایید و بوسیله سوراخ های شابلون به گونه ای که دوست دارید پر بکنید تا طرح مورد نظر ایجاد شود. این یکی از راحت ترین روش های چاپ سیلک روی پارچه است.

روش سوم : این روش چاپ سیلک بر روی پارچه، نسبت به دو روش قبلی هزینه بیشتری دارد . در این روش باید تمامی جعبه را با لاک پر نمایید و سگس لاک حساس به نو را در یک مکان تاریک به قاب زده و طرح مورد نظر را روی کاغذ کالک ایجاد نمایید . 

روش سوم چاپ سیلک بر روی پارچه، نسبت به دو روش قبلی هزینه بیشتری دارد. در این روش باید تمامی قاب را با لاک پر کنید و سپس لاک حساس به نور را در مکان تاریک به قاب زده و طرح مورد نظر را روی کاغذ کالک ایجاد نمایید.

سیلک - خرید قیمت دستگاه چاپ سیلک | کیفیت عالی | هایپر صنعت هیراد

انواع دستگاه چاپ سیلک از لحاظ قیمت

1- دستگاه چاپ سیلک خانگی 

این نوع معمولا جزو دستگاه های دستی یا نیمه اتوماتیک هستند که قیمتشان از 200 هزارتومان الی 15 میلیون تومان در بازار عرضه می شوند. موارد استفاده این نوع از دستگاه ها معمولا در محل های غری صنعتی یا به عنوان شغل دوم جهت چاپ انواع کیسه های دسته دار، جعبه پیتزا، هدایای تبلیغاتی و  … در تیراژ های پایین استفاده می شود.

این دستگاه ها معمولا کوچک و مکان کمی را اشغال میکنند و خیلی هم نسبت به سایر دستگاه ها سبک هستند و کم مصرف نیز هستند تا بتوان در منزل و مکان های مسکونی به راحتی جابجایی داشته باشند.

2- دستگاه چاپ سیلک کارگاهی 

این نوع از دستگاه های چاپ سیلک در زمره نیمه اتوماتیک تا تمام اتوماتیک هستند و جهت کارگاه های تولیدی، خدماتی مناسب است و هر دستگاه تک رنگش حدودا 20 الی 50 میلیون تومان است. نسبت به دستگاه های خانگی بزرگ تر و قابلیت چاپ با تیراژ بالا دارد و ابعاد و وزن و مصرف برقشان نیز نسبت به مدل خانگی بیشتر است

3- دستگاه چاپ سیلک صنعتی 

این مدل از دستگاه ها به صورت نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک هستند و معمولا در جاهای بزرگ و چابخانه ها و کارخانجات صنعتی با دو الی سه شیفت کاری استفاده می شوند.  از لوزام محکم و تکنولوژی بالاتری استفاده می کنند. خرابی این نوع دستگاه ها کمتر و دقت بیشتری نسبت به دو مدل دیگری دارند.

از مزایای این نوع دستگاه ها می توان به حفظ کیفیت چاپ در تیراژ های بالا، ایمنی و مقاومت در شرایط نامطلوب صنعتی مانند گرد و غبار ، دما ، نویز و نوسانات شبکه برق ، دارا بودن آپشن های حرفه ای مورد نیاز در چاپهای تخصصی، دارا بودن شناسنامه، نقشه و داکیومنت های مکانیک ، برق ، پنوماتیک و سرویس و تعمیرات اشاره نمود .

سایر محصولات و خدمات هایپر صنعت : 

منبع : تیم محتوای هایپر صنعت 

تاریخ انتشار : 1399/04/27

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان