جک هیدرولیک

شکل و ظاهر جک هیدرولیکی مانند استوانه میباشد . مکانیزم این دستگاه به گونه ای هست که در درون این استوانه روغن به حد کافی وجود دارد که در اثر نیرویی که با فشار زیاد به روغن وارد می شود باعث می شود که روغنی که تکم ناپذیر است به یک  استوانه ای که از از استوانه قبلی بزرگتر است انتقال یابد.

5 1 - فروش جک هیدرولیک | ارزان تر از همه جا کیفیت رقابتی | هایپر صنعت

در مراحل بعدی فشاری که روغن به پیستون استوانه بزرگتر وارد میکند باعث میشود که جسم روی استوانه به حرکت بیوفتد. اگر به کارایی ماشینی مانند جرثقیل نگاه بکنید می توانید این مکانیزم را رویت نمایید.

شاید از دید عموم یک ساختار بسیار ساده به نظر برسد اما با همین سادگی ظاری که دارد می تواند کار های بسیار سخت  و بیشتری را به آسانی به انجام برساند .

روغنی که قابل تراکم نباشد و سبب وارد شدن نیرویی به روغنی که در استوانه است می باشد این اصل مکانیزمی است که جک هیدرولیک بهره کافی را از آن می برد .

مهم ترین نکته آن است که فشار که وارد پیستون بزرگ می شود دقیقا برابر با فشاری است که بر پیستون کوچک وارد می شود. که مو جب می شود پیستون بزرگ بالا رود.

2 1 - فروش جک هیدرولیک | ارزان تر از همه جا کیفیت رقابتی | هایپر صنعت

تعریف جک هیدرولیکی :

جک هیدرولیک تعریف دیگری هم دارد: جک هیدرولیک یک نمونه ای از سیلیندرهیدرولیکی نیز می تواند باشد که دارای ظرفیت زیادی است و دارای فعالیت یک طرفه است.

در مکانیزم جک هیدرولیک یک میله با قطر بیشتر وجود دارد  که به جای پیستون، از یک شانه که در آخر میله وجود دارد استفاده می شود . علت استفاده از شانه این است که از خروج میله از داخل پوسته سیلندرجلوگیری کند.

4 1 - فروش جک هیدرولیک | ارزان تر از همه جا کیفیت رقابتی | هایپر صنعت

طرز کارکرد جک هیدرولیک چگونه است؟

در بخش جک هیدرولیک سطح مقطع زیادی که جرم جسم بر روی آن واقع شده، موجود است که به نیرو و توان زیادی نیازمند است.

قسمتی از جک هیدرولیک هم وجود  دارد که سبب به حرکت در آمدن روغن در جک هیدرولیک می شود و با توجه به وجود تلمبه در جک های هیدرولیک به نیروی کمتری نیاز دارد.

یعنی با زور و توانی که ما داریم به سطح مقطع زیاد تر نیروی زیدتری و به سطح مقطح کمتر نیروی کمتری منتقل میکند.

در جک های هیدرولیکی دسته جک با عنوان یک اهرم که ویژگی انحصاری خودش را دارد که خاصیت این اهرم این است که نیروی محرک را افزایش می دهد .

نیروی مفید از این اهرم به جک هیدرولیک وارد می شود و جک نیز این نیرو را افزایش می دهد، این کار موجب برابر بودن خاصیت مکانیکی همه ی دستگاه با ویژگی مکانیکی این دو قسمت می باشد.

نکته : فشاری که بر همه ی استوانه تحمیل می شود در اصل همان نیرویی است که باهم یکسانند.

1 1 - فروش جک هیدرولیک | ارزان تر از همه جا کیفیت رقابتی | هایپر صنعت

جک هیدرولیک چه کاربردی دارد؟

چندین سال است که از توان هیدرولیکی بخاطر راحت بلند کردن و جابجا کردن انواع ادوات کشاورزی استفاده می شود. بهره برداری از این نیرو در راستای به کنترل در آوردن و شیوه استقرار در روی تراکتور، در ماشین های پیشرفته و بروز مورد استفاده قرار گرفته است در تمام اتومبیل ها جهت به راه انداختن خودرو در چاله ها و یا تغییر مکان تایر ها از جک ها یی که تنوع هستند استفاده می شود.

تمام جک های هیدرولیک که کاربرد فراوانی دارند که در زمان حال از آنها به طور متعدد استفاده می شود  و یک قسمت بسیار ضروری در تمام ماشین آلات سنگین به شمار می آید.

جک های هیدرولیکی در تمام ماشین های راهسازی و معدنی، کمپرسی، لیفتراک، جرثقیل ، بالابر و … هم کاربرد بسیار زیادی دارند.

3 1 - فروش جک هیدرولیک | ارزان تر از همه جا کیفیت رقابتی | هایپر صنعت

ساختار و شکل ساده و توان وقدرت بالای جک های هیدرولیکی مهمترین علت استفاده از آن ها می باشد

جک های هیدرولیکی کاربرد و اهمیت بسیار زیادی هم در صنایع دارند که به معرفی چند نمونه از آنها می پردازیم:

جابجایی وبالا بردن ماشین های سنگین، بکار گیری در پالایشگاه ها،  درجرثقیل ها، ساخت وساز و همه ی واسطه ای جابجایی و…
زمینه استفاده از جک های هیدرولیکی گستره ی زیادی دارد که سبب شده جک های هیدرولیکی قطر و طول  و طرح متفاوتی داشته باشند.

سایر محصولات و خدمات هایپر صنعت : 

منبع : تیم محتوای هایپر صنعت 

تاریخ انتشار : 1399/05/03

فهرست