استفاده از بالابر‌های هیدرولیکی در سال‌های اخیر با گسترش چشمگیری در صنعت، مراکز تجاری و خانه‌ها همراه بوده‌ است و افراد بسیاری وجود دارند که از این نوع بالابر‌ها برای رفع نیاز‌های خود در حوزه‌های مختلف استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات مفیدی را در رابطه با بالابر هیدرولیکی و مزایا و معایب اصلی آن به شما عزیزان ارائه دهیم.

بالابر هیدرولیکی چیست؟

بالابر‌های هیدرولیکی جزو سیستم‌های پرکاربردی هستند که امروزه بطور گسترده‌ای در خانه‌ها، مغازه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و … به عنوان آسانسور حمل بار، نفربر و … استفاده می‌شوند و مزایای بسیاری را با خود به همراه دارند. همان‌گونه که از نام بالابر‌های هیدرولیکی مشخص است، این بالابر‌ها با کمک نیروی هیدرولیکی ناشی از سیالات مختلفی همچون روغن عملکرد‌های خود را انجام می‌دهند و باعث بالا رفتن و یا پایین آمدن سکو بالابر می‌شوند. این سیستم‌ها از اجزای مختلفی همچون: پیستون، مخزن روغن، روغن، پمپ فشار، شیر برق و سکو تشکیل شده‌اند و مکانیزم عملکردی آن‌ها بسیار ساده و قابل فهم است. برای بالا رفت سکو در این نوع بالابر‌ها روغن موجود در مخزن با کمک پمپ فشار به داخل پیستون بالابر منتقل می‌شود و فشار ناشی از این کار موجب بالا رفتن سکو می‌گردد. در حالتی که کاربر قصد پایین آوردن سکو را داشته باشد، روغن موجود در پیستون با کمک شیر برق به سمت مخزن هدایت می‌شود و با کاهش فشار ناشی از کاهش میزان روغن در داخل پیستون، سکو بالابر به سمت پایین حرکت می‌کند. بالابر هیدرولیکی برخلاف بالابر‌های کششی مزایای بسیاری را برای کاربران به همراه دارد و در ادامه می‌توانید با برخی از اصلی‌ترین مزایای این بالابر‌ها آشنا شوید

.jpg - بالابر هیدرولیکی چیست و مزایا و معایب اصلی آن کدامند؟

مزایای بالابر هیدرولیکی

تنوع و انعطاف پذیری بالا

بالابر‌های هیدرولیکی قابلیت طراحی در ابعاد و ظرفیت‌های مختلف را دارند و این ویژگی موجب برتری آن‌ها شده است. کوچک بودن فضا در بسیاری از خانه‌های قدیمی و یا مغازه‌ها مشکل بزرگی در مسیر نصب آسانسور‌ها و یا بالابر‌های کششی در این شرایط است و این مسئله باعث شده است تا امکان استفاده از این نوع بالابر‌ها در بسیاری از مکان‌ها میسر نباشد. با این حال، بالابر‌های هیدرولیکی در مقایسه با سایر انواع بالابر‌ها به فضای بسیار کم‌تری نیاز دارند و مدل‌های مختلفی از این نوع بالابر‌ها وجود دارند که عمق چاه آن‌ها کم‌تر است و این عامل باعث شده است تا بتوان از آن‌ها در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد. همچنین، امکان طراحی و ساخت این بالابر‌ها به صورت متحرک نیز وجود دارد و در واقع، استفاده از بالابر‌های هیدرولیکی متحرک در صنایع مختلف امری رایج محسوب می‌شود.

قیمت مناسب

دومین ویژگی بارز بالابر‌های هیدرولیکی ارزان بودن قیمت آن‌ها در مقایسه با بالابر‌های کششی و آسانسور‌ها می‌باشد و این مورد باعث شده است تا قشر‌های مختلف جامعه قابلیت استفاده از این نوع بالابر‌ها را داشته باشند و هزینه‌ی سنگینی بابت خرید بالابر هیدرولیکی به آن‌ها تحمیل نشود. در قسمت‌های قبلی اجزای اصلی این نوع بالابر‌ها ذکر شدند و موارد دیگری همچون: تجهیزات ایمنی از دیگر مواردی هستند که می‌توان به عنوان اجزای این بالابر‌ها در نظر گرفت و این اجزا از قیمت بسیار قابل قبولی برخوردار می‌باشند.

بالابر - بالابر هیدرولیکی چیست و مزایا و معایب اصلی آن کدامند؟

ایمنی بیشتر در مقایسه با بالابر‌های کششی

در بالابر‌های هیدرولیکی خبری از تسمه‌های نگه دارنده و یا کابل‌های فلزی نیست و این سیستم‌ها از نیروی هیدرولیکی برای بالا بردن سکو استفاده می‌کنند و این ویژگی باعث شده است تا ضریب ایمنی آن‌ها به میزان قابل توجهی افزایش یابد. لازم به ذکر است که سوراخ شدن مخزن در این بالابر‌ها موجب سقوط سکو نخواهد شد و این ویژگی مزیت بسیار بزرگی برای بالابر هیدرولیکی در نظر گرفته می‌شود و می‌توان از تجهیزات ایمنی مختلف برای افزایش امنیت این نوع بالابر‌ها نیز استفاده کرد.

معایب بالابر هیدرولیکی

بالابر‌های هیدرولیکی در کنار مزایای بیشمار خود دارای معایبی نیز هستند ولی با این حال، این عوامل نتوانسته‌اند تا میزان محبوبیت آن‌ها را کاهش دهند. از جمله مهم‌ترین معایب بالابر هیدرولیکی می‌توان به مواردی همچون: پایین‌تر بودن سرعت حرکت این نوع بالابر‌ها در مقایسه با بالابر‌های کششی، امکان نشت مخزن روغن،‌ عدم برخورداری از بازده و کارایی مناسب در ساختمان‌های بیش از 5 طبقه، تاثیرپذیری از شرایط دمایی محیط، مصرف برق بیشتر در مقایسه با بالابر‌های کششی و نیازمند بودن به یک فضای حداقلی برای نصب پمپ روغن و حفر چاله اشاره کرد که استفاده از این نوع بالابر‌ها را محدود‌تر کرده‌اند.

هیدرولیک - بالابر هیدرولیکی چیست و مزایا و معایب اصلی آن کدامند؟

آیا در هنگام قطع شدن برق بالابر‌های هیدرولیکی خطرناک هستند؟

به هیچ عنوان. بالابر‌های هیدرولیکی در زمان قطع شدن برق با سرعت ناچیزی به سمت پایین حرکت می‌کنند و هیچگونه خطری را برای شما ایجاد نخواهند کرد و این مورد باعث برتری آن‌ها شده است.

منابع:

https://www.pflow.com

https://residentialelevators.com

https://www.stanleyelevator.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان